چرا اهداف بزرگ زندیگتان را الان نباید تعیین کنید؟!

 ***تجربه و سوال***

با سلام خدمت مجموعه خوبتان

من حدود دو ماه پیش در دوره ناگفته های قانون جذب ثبت نام کردم و پس از گوش دادن به کل دوره اهدافم رو در بنابر سیستمی که ارائه داده شده مشخص کردم. اما زمان ورود به مرحله تعیین اهداف من تازه بخش 3 رو گوش کرده بودم و سه هدف کوچکی رو که خواسته شده بود که مشخص کنیم و 21 روز برای تحقق شون از تکنیکها استفاده کنیم من تازه مشخص کرده بودم و اشتباها وارد قسمت هرم اصلی شدم و اهداف بلند مدت و میان مدت و کوتاه مدت رو مشخص کردم و اون 3 هدف کوچک رو دیگه فراموش کردم. که متاسفانه با ناهمخوانی نیازهای فعلی و اهداف روبرو شدم بعد اهدف کوتاه مدت رو دنبال کردم اما نتونستم نتیجه چشمگیری بگیرم.

فکر میکنم از یک قسمتی به بعد مسیرم رو درست نرفتم و باید با مشخص کردن 3 هدف کوچیک و تحقق آنها به یک تجربه میرسیدم و با صبر ادامه مسیر رو طبق گفته شما میرفتم و با داشتن تجربه اون اهداف کوچک خیلی با اعتماد بنفس بیشتری کار روی اهداف کوتاه مدت رو در هرم اصلی شروع میکردم. 

من به عملکرد تکنیکهای مجموعه شما ایمان دارم و میدونم یک اشتباه کوچیک نتیجه رو به تعویق میندازه یا حتی کلا نتیجه نمیده.

من تصمیم قطعیم اینه که با استفاده از روش شما که خیلی عملی تره نسبت به روشهای دیگه اهدافم رو به تحقق برسونم و با اشتیاق و حس خوبی که نسبت به اون دارم یقین دارم که بالاخره به نکته اساسی و اون مکانیزم اصلی که همیشه و هرجا برام کار کنه میرسم حتی اگه لازم باشه چند بار ریست کنم و از صفر دوره شروع کنم.

خلاصه که  تو این مدت 2 ماهه فقط تونستم با کمک تکنیکها، یادگیری زبان انگلیسی  رو تا سطح متوسط برسونم و قدرت یادگیری، پشتکار، اشتیاق به وجود اومده درمن در یادگیری زبان انگلیسی تا حالا تو عمرم سابقه نداشته که تا این حد برسه و این بخاطر شرکت در دوره ناگفته های قانون جذب و استفاده از تکنیک ها بود.

با وجود این من کلا ریست کردم و دوباره از اول و صفر شروع کردم تا این بار با دقت بیشتر و دقیقا با اصول شما پیش بیام و جالب بود برام که این بار با استفاده از دو مهارت ارائه شده خیلی نکات بیشتری برام مشخص شدن و پیگیری هایی که مجموعه شما داره برای من خیلی جالبه. دقیقا با هر چالشی مواجه میشم و فکرم مشغول حل کردنشه تصادفی تو اون زمان یک ایمیل با همون موضوع یا نزدیک به موضوع چالش ذهنیم از مجموعه شما دریافت میکنم و کلی کمکم میکنه. 

بهترین تغییری که تو این مدت داشتم زندگی شاد و تقریبا بی استرسیه که دارم به یک آرامش خاصی رسیدم. و اینکه کاملا احساس میکنم که قویترین ابزار ماهیگیری رو دارم فقط میخوام مهارت استفاده از این ابزار رو بیشتر کنم و این مهمترین نتایج استفاده از دوره بوده برام و مطمئنم نتایج مالی و کاری در راهند. 

جا داره که سپاسگزاری عمیقی داشته باشم بخاطر پیگیریاتون و ایجاد انگیزه های بهتر و پر انرژی در کاربراتون که با ارسال ایمیل و تذکر برای ثبت پیشرفت اهداف در هرم اصلی ارائه شده.

اگه راهنمائی در این زمینه لازم دارم صمیمانه ممنون میشم بفرمائید.

با تشکر و سپاس 

آرین از تهران

***پاسخ ما

آرین عزیز، مسلما مرحله ای را در ابتدای راه جا انداخته ای کمی سرعت تو را کم کرده است. تو از ابتدا مستقیما سراغ هدف های بزرگتر رفته ای و این می تواند باعث سردرگمی و دلسردی شود.

وقتی که دور و برم را نگاه می کنیم، با انسانهای زیادی روبرو می شویم که رویاهای بزرگی دارند و در ابتدای هر سال هم اهداف بزرگی را برای خود تعیین می کنند اما به ندرت به آنها می رسند.

اکثریت کتاب هایی که در مورد تعیین هدف نوشته شده اند، از شما می خواهند که اهداف بزرگ و رویاهای خود را از همین الان روی کاغذ بنویسید و سراغ انجامشان بروید.

این کار فی نفسه بد نیست، اما دو مشکل دارد.

اول اینکه ممکن است شما در حال حاضر اطلاعات لازم برای تعیین اهداف بزرگ زندگی خود را نداشته باشید. شاید هنوز نمی دانید که استعداد هایتان دقیقا چه هستند یا هنوز نمی دانید که چه چیزی شادتان می کند. در نتیجه ممکن است بجای غرق شدن در خود و یافتن پاسخ واقعی این سوال ها، از پاسخ های دیگران استفاده کنید! مثلا از دوستی بشنوید که موفقیت را در داشتن ماشین های لوکس می داند، پس شما هم به دنبال آن بروید و در آخر کار ببینید که گاراژ خانه را با اتوموبیل هایی پر کرده اید که واقعا هیچ حس شادی واقعی به شما نمی دهد.

دوم آنکه هدف های انسان در طول زندگی ثابت نیست و عوض می شوند. مخصوصا اگر در حال رسیدن به آن هدف یا حتی در حوالی نقطه ی پایان باشید. مثلا یادگرفتن زبان انگلیسی برای شما اکنون یک هدف است. اما زمانیکه تا حدی بتوانید به انگلیسی حرف بزنید و بخوانید و با اهل زبان ارتباط برقرار کنید، دیگر به آن به عنوان یک هدف نگاه نخواهید کرد. این بدین معنا نیست که شما زبان انگلیسی را خوب یاد گرفته اید، اما با این حال در اهدافتان تغییر به وجود خواهد آمد.

مثلا شاید یکی از آرزوهای شما این باشد که هر سال چندین بار سفر بروید و کشورهای مختلف را ببینید. رسیدن به این هدف می تواند بسیار لوکس و دلچسب باشد! چون هم نیاز به پول بیشتر دارید و هم زمان آزاد. اگر چند سال پیش از من می پرسیدید، رفتن به سفرهای دور و دراز جزو اهداف من بود. در طول چند سال گذشته من مرتب مسافرت رفته ام و جالب است بدانید که الان حدود یک سال است علاقه ای دیگر به مسافرت ندارم و ترجیح می دهم در خانه ام باشم! و دقت کنید که من حتی 20% هدفم را محقق نکرده ام، یعنی حتی 20% جاهایی را که می خواستم ندیده ام! اما باز در جدول اهداف من تغییر بوجود آمده و ترجیح می دهم وقتم را در حال حاضر صرف کار دیگری کنم.

به همین خاطر من سعی نمی کنم که شما را در ابتدای دوره ی "ناگفته های قانون جذب" به سمت اهداف خیلی خیلی بزرگ سوق دهم! چون به احتمال زیاد هنوز نمی دانید که اهدافتان اصلا چی هستند. اما من مطمئنم که شما می توانید با کمی اندیشیدن و تفکر، هدف خیلی خیلی کوچک بعدی را که همین الان باید انجام دهید را می توانید کشف کنید.

به عبارت دیگر، شما نمی دانید که در ادامه ی این مسافرت طولانی، سال دیگر کجا خواهید بود، اما مطمئنم می دانید که قدم بعدی چیست.

همین یک قدم بعدی، آن چیزی است که من روی آن به شدت تاکید می کنم و می خواهم نقطه ی شروع شما باشد.

حالا برای اینکه سخاوتمند بودن خودم را ثابت کنم، به شما اجازه می دهم که بجای یک قدم بعدی، سه قدم بعدی را ببینید!!

این همان سه هدف کوچکی است که در ابتدای دوره می خواهیم انجام دهید و حداقل 21 روز نیز برای آن زمان در نظر می گیریم.

در خیلی از موارد کاربران مجموعه زمانی که دچار سردرگمی در اهدافم می شوند یا با مشکلاتی روبرو می شوند که نمی توانند از عهده ی آنها بربیایند، از همین تکنیک استفاده می کنند: بنابر آموزش های ارائه شده بلافاصله اهدافشان را خیلی خیلی کوچک می کنند.

می دانم که این روش ممکن است تا احمقانه و ساده به نظر برسد، اما اتفاقا به همین خاطر است که بیشتر مردم این کار را نمی کنند. بیشتر مردم این کار را در تضاد با غرور خود می بینند و حاضر نیستند که انجام دهند.

همانطور که خودت گفتی، مهمترین دستاورد یک انسان در این مسیر، "یادگرفتن ماهیگیری" است. به نظرم تا همین الان پیشرفت شما بسیار خوب بوده و همینطور نیز ادامه پیدا خواهد کرد. اگر در درونتان احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتر داشته باشید، از بوجود آوردن تضاد درونی جلوگیری خواهید کرد و سریع تر این مسیر را طی خواهید کرد.